your-alt
برنامه ریزی جشن تولد چگونه است؟

چگونه یک برنامه ریزی جشن تولد خوب داشته باشیم؟

زمان مطالعه 13 دقیقه

برنامه ریزی جشن تولد، آن هم به نحو احسن، باعث می‌شود کارها سریع‌تر انجام شود و بتوانید در کمترین زمان، تمامی کارهای مربوط به جشن تولد مانند خرید کیک، دعوت مهمانان، سفارش خوراکی‌ها و لوازم تزئینات و…را انجام دهید. در اصل، برنامه ریزی برای تسریع روند کارهای تولد انجام می‌شود و در نهایت منجر به برگزار کردن یک جشن بدون نقص خواهد شد.

بدون برنامه بودن در جشن تولد باعث می‌شود بعضی از مهم‌ترین کارها از قلم بیفتند و سردرگمی و ناراحتی را به همراه داشته باشد. نوشتن تمام مواردی که برای جشن تولد باید تهیه کنید در یک دفتر یادداشت یا چک لیست، به شما برنامه و نظم لازم را می‌دهد. ترتیب انجام کارها در برنامه ریزی جشن تولد بسیار اهمیت دارد؛ به همین منظور، باید به ترتیب اولویت کارهایی که می‌خواهید انجام دهید را درون دفترچه یا لیست یادداشت کنید.

البته باید به این نکته دقت داشته باشید که معیار و ملاک ما برای ترتیب انجام کارها، اهمیت آن‌ها می‌باشد؛ به عنوان مثال باید بگوییم بین سفارش کیک تولد و نصب ریسه‌ها، سفارش کیک اهمیت بیشتری دارد و نصب ریسه‌ها را می‌توانیم به زمان دیگر هم موکول کنیم. در ادامه همراه ما باشید تا روش برنامه ریزی برای جشن تولد را به شما عزیزان نشان دهیم.

برای برنامه ریزی جشن تولد چکار کنیم؟

تهیه لیست مهمانان

تهیه لیست مهمانان جشن تولد

اولین قدم در برگزار کردن جشن تولد و نوشتن برنامه ریزی دقیق و مناسب برای جشن، این است که تعداد مهمانانی که می‌خواهید به جشن دعوت کنید را مشخص کنید. این کار بسیار اهمیت دارد و باعث می‌شود بدانید که به چه تعداد مهمان، باید کیک و خوراکی و حتی میز و صندلی سفارش دهید.

فضایی که قصد دارید جشن را در آن مکان برگزار کنید، می‌تواند در تعداد مهمانان دعوت شده تأثیر داشته باشد؛ به طوری که اگر فضایی بزرگ داشته باشید، قطعاً تعداد دعوتی‌ها هم بیشتر می‌شود.

سفارش کیک تولد

بعد از اینکه تعداد مهمانان جشن مشخص شد، نوبت به سفارش کیک تولد می‌رسد. برای سفارش کیک، باید از چند روز قبل به قنادی مراجعه کنید و کیک مورد نظر را سفارش دهید. برنامه ریزی برای اینکه کیک را در کدام روز سفارش دهید، باعث می‌شود تا اگر کیک بزرگ یا طرح داری انتخاب کرده‌اید، شیرینی فروشی بتواند وقت بیشتری روی پخت کیک بگذارد و در نهایت کیک با کیفیتی به شما تحویل دهد.

سفارش کیک جشن تولد

خرید لوازم تزئینات تولد

برای اینکه در جشن تولد کم و کسری بابت لوازم و وسایل تزئین جشن نداشته باشید، لازم است تمامی وسایل تزئین تولد را یادداشت کنید تا از یادتان نرود. این لوازم شامل تم تولد، بادکنک‌ها، ریسه و تاپر، شمع، گل و… می‌باشد. وقتی که همه وسایل تزئین جشن را یادداشت کنید، هنگام خرید می‌توانید مجموعه کاملی از آن‌ها را بخرید و در نهایت جشنی به یاد ماندنی برگزار کنید.

خرید تزیینات تولد برای برنامه ریزی جشن تولد

انتخاب تم تولد

با توجه به اینکه تم تولد بیشتر از دیگر وسایل تزئین اهمیت دارد، به طور اختصاصی به آن می‌پردازیم. در نظر گرفتن خرید تم تولد مناسب برای گروه‌های سنی مختلف و جنسیت‌های گوناگون، باید در اولین مراحل برنامه ریزی برای جشن قرار بگیرد. تم‌های موجود در بازار در رنگ‌ها و طرح‌های متنوع و جذاب قابل خرید و سفارش هستند.

انتخاب تم تولد از مراجل برنامه ریزی برای جشن تولد

با توجه به اینکه جشن تولد برای خانم‌ها و آقایان در هر رده سنی با سلیقه‌های گوناگون می‌تواند باشد، لازم است بهترین تم تولد را خریداری کنید. مناسب‌ترین زمان خرید و انتخاب تم تولد، چند روز قبل از برگزاری جشن همراه با دیگر وسایل تزئین تولد می‌باشد.

زمان بندی جشن تولد

زمان بندی برگزاری جشن تولد

قبل از اینکه بخواهید مهمانان را به جشن دعوت کنید، لازم است که زمان برگزاری جشن را مشخص کنید. در صورتی که جشن تولد برای یک کودک گرفته می‌شود، از آنجایی که کودکان زود خسته می‌شوند و معمولاً ساعات خواب مشخص و دقیق دارند، بهتر است زمان جشن را به وقتی موکول کنید که کودک خواب و استراحت کافی داشته باشد.

چنانچه جشن برای دختران و پسران نوجوان و حتی بزرگسالان گرفته می‌شود، مناسب‌ترین ساعت برگزاری، عصر می‌باشد. در کل باید بگوییم زمان بندی مناسب و دقیق جشن از اهمیت بالایی برخوردار است و از ضروری‌ترین موارد برنامه ریزی جشن تولد می‌باشد که هرگز نباید آن را فراموش کنید.

کارت دعوت

یکی از مراحل برنامه ریزی جشن تولد، سفارش و خرید کارت دعوت‌ها می‌باشد. بعد از این که کارت دعوت‌ها را در طرح‌ها و اندازه‌ای که دوست دارید، سفارش دادید، لازم است مشخص کنید چه تعداد کارت دعوت نیاز دارید. کارت دعوت‌ها را به تعداد مهمانان مورد نظر جدا کنید و نام مهمانانی که قصد دعوت آنها به جشن دارید را روی کارت بنویسید.

اگر می خواهید بر روی کارت دعوت خود جملات جالب و منحصر به فردی بنویسید پیشنهاد می کنیم مقاله 90 کپشن جشن تولد اینستاگرام برای همه افراد را مطالعه کنید.

کارت دعوت جشن تولد

بهتر است چند کارت دعوت اضافه در خانه داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید از آن‌ها استفاده کنید و نام مهمانان جدید را روی کارت‌ها بنویسید. کارت دعوت‌ها را از چند روز قبل به مهمانان تحویل دهید تا بتوانند برای حضور در جشن تولد برنامه ریزی کنند.

انتخاب محل جشن

برگزاری جشن تولد به یک فضای راحت و آرام نیاز دارد. با توجه به مقدار هزینه‌ای که برای جشن می‌کنید، می‌توانید غیر از محیط منزل، جشن را در فضاهای باز و یا حتی رستوران نیز برگزار کنید. برگزاری جشن تولد در منزل که از قدیم هم مرسوم بوده، می‌تواند ایده‌ای مناسب باشد.

چنانچه محیط منزل را برای جشن تولد کوچک می‌بینید، پیشنهاد می‌کنیم برخی از لوازم از جمله صندلی‌های اضافی، مجسمه‌ها و… را به یکی از اتاق‌ها منتقل کنید تا فضای زیادی آزاد شود. بعد از این لازم است در یک برنامه ریزی دقیق و مناسب، روز قبل از برگزاری جشن به نظافت منزل مشغول شوید.

انتخاب محل جشن تولد

خرید لباس مناسب برای جشن تولد

اگر از آن دسته از افراد هستید که به پوشش شیک و زیبا اهمیت می‌دهید و دوست دارید در جشن تولدها بدرخشید، لازم است قبل از برگزاری جشن تولد، خرید یک لباس شیک و مناسب برای جشن را نیز به لیست برنامه ریزی جشن تولد اضافه کنید. یکی دو روز قبل از جشن، در برنامه روزانه زمان مناسبی را انتخاب کرده و آن را به خرید لباس اختصاص دهید.

لباس مناسب جشن تولد

آماده سازی محیط جشن و نصب تزئینات

روز قبل از تولد یا در همان روز به شرط اینکه قصد داشته باشید تولد را عصر برگزار کنید، باید به نصب تزئینات در محیط بپردازید. برای این کار، اول از همه میز و صندلی‌ها را باید کنار هم و با نظم و فاصله مناسب بچینید و بعد رومیزی و روکش صندلی‌ها را روی آنها بیاندازید. سپس تم جشن را که از قبل انتخاب کرده‌اید، در محیط نصب کنید.

در این کار لازم است ظروف پذیرایی مانند کارد و چنگال، لیوان نوشیدنی‌ها، بشقاب و … را با نظم و ترتیب روی میز قرار دهید، استندها و تاپرها را روی میز و اطراف میز بگذارید، ریسه‌ها را به دیوار نصب کنید و بادکنک‌ها را نیز باد کرده و روی دیوار بچسبانید.

علاوه بر این، آن‌ها را می‌توانید به شکل ستون بادکنکی دو طرف میز هم قرار دهید. اگر برنامه‌ریزی کنید و سفارش دهید تا آنها را با هلیوم پر کنند، هم زیبایی آنها بیشتر می‌شود و هم در وقتتان صرفه جویی کرده‌اید.

اگر به دنبال راهنمای جامع تزیین میز تولد هستید می توانید مقاله همه چیز در مورد تزیین میز تولد را مطالعه نمایید.

آماده سازی محیط جشن تولد

آماده کردن خوراکی‌ها

مناسب‌ترین زمان برای خرید یا تهیه خوراکی‌های خشک مثل آجیل، شکلات و…، چند روز قبل از تولد می‌باشد؛ از طرف دیگر، بعضی از خوراکی‌ها مثل شیرینی و کلوچه‌ها باید تازه باشند و خرید یا پختن آنها از چند روز قبل باعث کهنگی شیرینی‌ها می‌شود.

پس همان طور که اشاره کردیم، روز قبل از برگزاری جشن می‌توانید بعضی از شیرینی‌ها و کلوچه‌ها را سفارش دهید یا خودتان آنها را در منزل درست کنید و در یخچال بگذارید تا برای روز جشن سالم بمانند. برای نوشیدنی‌های جشن هم می‌توانید از نوشیدنی‌های گرم مانند چای یا قهوه و نوشیدنی‌های سرد از جمله شربت و آبمیوه استفاده کنید. این نوشیدنی‌ها را بهتر است چند ساعت قبل از برگزاری جشن و آمدن مهمانان آماده کنید.

آماده کردن خوراکی های جشن تولد

تحویل کیک

با توجه به اینکه ماندن کیک در محیط باز و گرم صحیح نیست، به شما پیشنهاد می‌کنیم کیک را در همان ساعاتی که اولین گروه از مهمانان به جشن می‌آیند، تحویل بگیرید. برای سریع‌تر شدن این کار، می‌توانید درخواست کنید کیک را با پیک برایتان بفرستند تا شما هم بتوانید از مهمانانتان پذیرایی کنید.

تدارک بازی‌ها و آیتم‌های جذاب

برای اینکه جشن تولد هیجان بیشتری پیدا کند، می‌توانید از چند روز قبل، انجام یک یا چند بازی و سرگرمی مناسب برای مهمانان را تدارک ببینید و آنها را در روز تولد به همراه مهمانان انجام دهید. این بازی‌ها می‌تواند شامل آیتم‌های مختلف و جذاب مثل بازی‌های گروهی از جمله پانتومیم، اسم فامیل و… باشد.

در آخر باید بگوییم برخلاف اینکه بسیاری از افراد فکر می‌کنند برگزاری جشن تولد بی‌نهایت سخت و دشوار است، به شما می‌گوییم که تدارک برگزاری جشن تولد به شرطی که برنامه ریزی دقیق و مناسبی داشته باشید و مطابق آن عمل کنید، هرگز سخت و دشوار نخواهد بود. داشتن برنامه‌ریزی برای برگزاری جشن تولد باعث می‌شود بتوانید حتی کوچک‌ترین لوازم و وسایل را هم تهیه کنید و در نهایت جشنی خاطره انگیز برگزار کنید.

مهم­ترین فاکتورهایی که هنگام برنامه ریزی جشن تولد باید در نظر داشت:

 • مکان جشن:

در برنامه ریزی جشن تولد انتخاب مکانی بسیار حائز اهمیت است. شما در انتخاب این فاکتور نه تنها باید دقت کنید فضای کافی برای برگزاری جشن داشته باشید بلکه باید مکان را متناسب با فضا و جشن خود تزئین کنید. مکانی که انتخاب می­کنید نباید نسبت به محل زندگی افرادی که دعوت می کنید دور باشد و باید مهمانان بتوانند به راحتی به آنجا برسند. اگر مکانی که انتخاب کرده­ اید چندان دور نیست می­توانید از تعداد بادکنک استفاده کنید تا مسیر جلوه­ تازه ­ای بگیرد و حال و هوای جشن را پیدا کند.

 • فعالیت­ های سرگرم کننده:

در برنامه ریزی برای جشن تولد باید به این نکته توجه کنید، جشن تولدی که در آن بازی یا فعالیتی سرگرم کننده وجود نداشته باشد حال و هوای مرده­ و بی روحی به خود می­گیرد و اصلا جالب نیست. باید چند تا فعالیت سرگرم کننده و مفرح انتخاب کنید که برای هر فردی از هر گروه سنی مناسب بوده و بتوانند در آن شرکت کنند و لذت ببرند. سعی کنید با انتخاب این فعالیت، جشن تولد را پرشور برگزار کنید. در برنامه ریزی جشن تولد برای قسمت سرگرمی و بازی آن می­توانید تعدادی از بازی­ های جذابی که با بادکنک انجام می­ شوند را انتخاب کنید که هر کسی دوست دارد در آن شرکت کند و لذت ببرد.

 • غذای لذت بخش

جشن تولدی که در آن غذای تولد لذیذ و خوشمزه ­ای نباشد هیچ موقع خاطره انگیز نمی­شود. همیشه در ذهن داشته باشید که در برنامه ریزی برای جشن تولد از قبل منوی کاملی از غذاها را فراهم کنید که هم دستورپخت فوق العاده ­ای داشته باشد و هم مزه­ ی آن حتی بعد از جشن هم در ذهن همه باقی بماند پس در برنامه ریزی جشن تولد این مورد را در خاطر داشته باشید. طراحان بادکنک­ ها در بنگلور حتی بادکنک­ های سفارشی با تم غذا را پیشنهاد می­دهند که ظاهر آنها را خیلی جذاب می­کند.

 • تم تولد:

در برنامه ریزی برای جشن تولد وقتی همه چیز درست به نظر می­ رسد و انگار در جای صحیح خودش قرار دارد که همه ­ی لوازم اطراف شما به شکل تمی آرامش بخش و جذاب به نظر برسند و در کنار هم قرار گرفته باشند. نه تنها این کار باعث می­ شود مود خوبی در جشن شکل بگیرد بلکه فضای آن را هم بسیار جذاب و دلپذیر خواهد ساخت. همیشه می­توانید تم یک شخصیت کارتونی را برای جشن تولد کودک یا تم رنگی را برای یک فرد بزرگسال انتخاب کنید. در برنامه ریزی برای جشن تولد و تزئین تم هیچگاه بادکنک­ ها را فراموش نکنید چرا که قطعا در زیباتر شدن پس زمینه و تم کلی محیط شما بی نهایت تأثیرگذار هستند.

 • نقطه ­ی کانونی:

در برنامه ریزی جشن تولد در نظر داشته باشید که باید جشن تولد دختر یا پسر به نحوی باشد که توجه مهمانان را به خود جلب کند. کیک باید در مکانی گذاشته شده باشد که هر کسی بتواند به راحتی در اطراف آن حرکت کرده و در تمامی لحظات جشن و فعالیت­ها بدون هیچ مشکلی و آزادانه شرکت داشته باشد. تزئین کردن تم در برنامه ریزی برای جشن تولد هیچ موقع نمی­تواند ایده­ ی بدی داشته باشد.

طراحان و دکوراتورهای بادکنک در بنگلور می­توانند حقه­ ها و ترفندهای بسیار جالبی در اختیار شما قرار دهند که جشن تولد شما را برای هر فردی که در آن حضور دارد خاطره انگیز کند. قطعا جشن تولدها سالی یکبار برگزار می­شوند و شایسته ­ی این است که به شیوه­ای کاملا خاص برگزار شده و در برنامه ریزی برای جشن تولد به تمامی فاکتورها دقت شود.

 • بودجه بندی:

یکی از مهم­ترین کارهایی که در برنامه ریزی برای جشن تولد باید انجام دهید بودجه بندی است یعنی براساس میزانی که می­توانید هزینه کنید اقدام به برنامه ریزی و خرید وسایل کنید تا هیچ چیزی ناقص نباشد چرا که ناقص بودن وسایل و دکوراسیون فقط به چشم می­ آیند نه ارزان و گران بودن آنها. پس بهتر است که تک تک مواردی که قصد خرید دارید را مشخص کرده و با توجه به بودجه­ ی کلی خود در برنامه ریزی برای جشن تولد، برای هر قسمت قیمت خاصی مشخص کنید تا چنانچه پول زیادی ندارید از شیوه­ های کاهش هزینه­ ها کمک بگیرید.

 • ارسال دعوت نامه:

همیشه زمان بندی مناسبی را در برنامه ریزی برای جشن تولد در نظر بگیرید. این زمانبندی هم شامل در نظر گرفتن زمانی مناسب برای شروع برنامه ریزی است و هم زمانی مناسب برای ارسال دعوت نامه ­هاست. معمولا بهترین زمان برای ارسال دعوت نامه حدود 2 تا 3 هفته قبل از تاریخ برگزاری جشن است پس بهترین زمان شروع در برنامه ریزی برای جشن تولد نیز حدود 1 ماه قبل از روز جشن تولد خواهد بود.

 • باز کردن کادوها:

شاید از ما بپرسید مگر برای باز کردن کادوهای تولد هم باید برنامه ریزی کرد؟ بله باید در برنامه ریزی برای جشن تولد در مورد باز کردن کادوها در حین جشن یا پس از آن هم برنامه ریزی کنید چرا؟ چون هر کودکی متناسب با روحیات خود تصمیم گیری­ های خاصی دارد، مثلا بعضی بچه­ ها دوست دارند وقتی جشن تمام شد و همه­ ی مهمانان رفتند کادوها را باز کنند اما برخی دیگر هم دوست دارند در حین جشن تولد آنها را باز کنند که مزیت و عیب خاص خود را دارند. بد نیست در برنامه ریزی برای جشن تولد این مورد را در نظر بگیرید که باز کردن کادو حین جشن تولد باعث می­شود کودک شما تشکر کردن را یاد بگیرد و اگر کودک شما موافق چنین کاری نیست می­توانید با در نظر گرفتن سرگرمی جالب این کار را عملی کنید.

همچنین اگر تحت شرایطی بعد از اتمام جشن تولد مایل بود تا کادوها را باز کند، هنگام باز کردن هر کدام از ذوق و شوق وی عکسبرداری کرده و فیلم بگیرید و به همراه یک پیام تشکر برای هر کدام از مهمانان بفرستید پس در برنامه ریزی خود برای جشن تولد این مورد را نیز در نظر داشته باشید.

 • ساعت برگزاری:

در برنامه ریزی برای جشن تولد کودکان نوپا حتما در نظر داشته باشید که ساعت برگزاری جشن را پیرامون ساعت خواب آنها در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر عادت دارد تا بین ساعت 1 تا 4 بعد از ظهر بخوابد پس برگزاری جشن تولد در صبح یا بعد از ظهر از 6 به بعد گزینه­ی مناسبی است چون قطعا هیچ کس دوست ندارد در جشن تولد مدام صدای گریه و بهانه گیری کودک را بشنود.

 • فیلمبرداری و عکسبرداری:

یکی از مهم­ترین موارد در برنامه ریزی برای جشن تولد، فیلمبرداری و عکسبرداری است. اگر مسأله­ هزینه ­ها و پول برای شما دغدغه­ای ایجاد نمی کند و خودتان نیز در این زمینه حرفه ­ای نیستید می­توانید از عکاس و فیلمبردار حرفه ­ای نیز دعوت کنید. در غیر این صورت اگر نمی­خواهید یا نمی­توانید که هزینه­ زیادی بپردازید می­توانید خودتان این کار را انجام دهید تا رفته رفته در این زمینه حرفه ­ای شوید و اگر هم دوربینی در اختیار ندارید و کیفیت دوربین گوشی شما نیز جالب نیست می­توانید آن را کرایه کنید.

 • تعداد مهمانان:

در برنامه ریزی برای جشن تولد براساس بودجه و خواست و تمایل کودک خود تعداد مهمانان را مشخص کنید. اگر کودک شما تمایل دارد تا فقط دوستان نزدیک او باشند حتما این کار را انجام دهید چرا که هدف شما از برنامه ریزی برای جشن تولد باید کسب رضایت خاطر کودک خود و یا کسی که دوستش دارید باشد تا این روز، خاطره انگیز شود. اگر هم تمایل داشت تا در کنار دوستان تعدادی از اعضای فامیل نیز باشند براساس بودجه خود و مکانی که در نظر دارید، لیست مهمانان را مشخص کنید.

در این مطلب سعی کردیم بهترین و مهم­ترین فاکتورهای تأثیرگذار در خاطره انگیز کردن و دلچسب­ تر نمودن جشن تولد را برای شما عزیزان ارائه کنیم که قطعا با رعایت آنها تجربه ­ای کاملا متفاوت خواهید داشت. ضمنا خوشحال می­شویم تا نظرات و پیشنهادات خود را در انتهای همین مطلب و در بخش نظرات و گفتگوها با ما در میان بگذارید تا اگر نکات مهم دیگری نیز وجود دارند بقیه نیز از آن استفاده کنند.

منبع 1

منبع 2

منبع 3

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *